Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie magistralnego rurociągu wodociągowego od miejscowości Rzędów do Stacji Wodociągowej ?Turawa ? Marszałki?, oraz rozbudowie Stacji Uzdatniania Wody ?Kadłub Turawski?

                                                                                                                                                             Turawa, 29 kwietnia 2010 r.

OŚ.V. 7632 - DŚ/1/10
 

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 oraz art. 85 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227), § 3 ust. 1 pkt 72a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.), a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. z 2000 r. Dz.U. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana Andrzeja Neustein właściciela firmy „NEUSTEIN” s.c. Krystyna i Andrzej Neustein Biuro Projektów Wodociągów i Kanalizacji, ul. Pomarańczowa 22, 45 – 417 Opole działającego w imieniu Wójta Gminy Turawa o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie magistralnego rurociągu wodociągowego od miejscowości Rzędów do Stacji Wodociągowej „Turawa – Marszałki”, oraz rozbudowie Stacji Uzdatniania Wody „Kadłub Turawski” oraz po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu

Stwierdzam

brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla projektowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie magistralnego rurociągu wodociągowego od miejscowości Rzędów do Stacji Wodociągowej „Turawa – Marszałki”, oraz rozbudowie Stacji Uzdatniania Wody „Kadłub Turawski”.

Integralną częścią decyzji jest charakterystyka przedsięwzięcia oraz karta informacyjna przedsięwzięcia.

Uzasadnienie

Powyższa inwestycja zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) oraz § 3 ust. 1 pkt. 63 i 65 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zmianami) została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których zgodnie z art. 64 ust. 1 oraz art. 156 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdza się po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu.

Przedmiotowe przedsięwzięcie zaopiniował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu postanowieniem nr RDOŚ-16-WOOŚ-6613-2-098/1/10/md z dnia 19 marca 2010 r., gdzie stwierdził, że dla przedmiotowej inwestycji nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu postanowieniem nr NZ/HSz-4325-2-35/10 z dnia 12 marca 2010 r. również nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i odstąpił od określenia zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

W następstwie tego, po wnikliwym przeanalizowaniu spawy Wójt Gminy Turawa odstąpił od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Planowana inwestycja polegającego na budowie magistralnego rurociągu wodociągowego od miejscowości Rzędów do Stacji Wodociągowej „Turawa – Marszałki”, oraz rozbudowie Stacji Uzdatniania Wody „Kadłub Turawski” polegać będzie m.in. na:

  • budowie sieci wodociągowej Ø 160 PE, L= 4695 mb,

  • rozbudowie ujęcia wody w Kadłubie Turawskim o uzupełniający otwór studzienny nr 2 o głębokości H=55 m i wydajności Qe=61 m³/h,

  • modernizacji Stacji Uzdatniania Wody w Kadłubie Turawskim polegającą na wymianie istniejących urządzeń technologicznych celem zwiększenia przepustowości z Q=46 m³/h do wysokości Q=60 m³/h.

W trakcie realizacji i podczas użytkowania przedsięwzięcia nie nastąpi wykorzystanie zasobów naturalnych.

Realizacja, jak i eksploatacja rurociągu wodociągowego nie będzie powodowała zagrożenia wystąpieniem poważnej awarii i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Podczas realizacji robót budowlanych w ramach przedmiotowego przedsięwzięcia może występować lokalny, krótkotrwały wzrost emisji zanieczyszczeń do powietrza, nie będzie to jednak miało istotnego wpływu na środowisko. Przewidziana do realizacji budowa rurociągu wodociągowego na etapie eksploatacji nie będzie źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego.

W trakcie realizacji inwestycji na terenie prowadzenia prac budowlanych mogą wystąpić uciążliwości związane z emisją hałasu i wibracjami, powodowane pracą maszyn. Jednakże uciążliwości te będą miały charakter jedynie lokalny i krótkotrwały.

Odpady, jakie powstaną w trakcie realizacji przedsięwzięcia, wywożone będą na składowisko odpadów. Humus, który zostanie zdjęty podczas wykonywania robót, wykorzystany będzie po zakończeniu robót, do rekultywacji terenu.

Planowana budowa rurociągu wodociągowego nie spowoduje skumulowanego oddziaływania z innymi przedsięwzięciami.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Lasy Stobrawsko – Turawskie”, gdzie zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), na terenie obszaru chronionego krajobrazu mogą być realizowane przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykaże brak niekorzystnego wpływu na przyrodę tego obszaru. Zapis ten w myśl art. 24 ust. 2 powoływanej ustawy – nie dotyczy realizacji inwestycji celu publicznego. Należy do inwestycji celu publicznego, o których mowa w art. 6 pkt 3 utawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Z 2004 r. Nr 261, poz. 2603, z późn. zm.) - budowa i utrzymanie publicznych urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, w związku z tym nie podlega zakazom wprowadzonym na terenie obszaru chronionego krajobrazu. Inwestycja prowadzona będzie w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000 pod nazwą „Zbiornik Turawski”, jednakże poza siedliskami dla których wyznaczono ten obszar oraz poza siedliskami rzadkich i chronionych roślin, zwierząt i grzybów. Prowadzone prace metodą bezwykopową horyzontalnego przewiertu sterowanego nie naruszą istniejącego drzewostanu, a wśród nich pomnika przyrody znajdującego się na trasie planowanej sieci wodociągowej.

Przedsięwzięcie nie będzie realizowane na terenach podlegających ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody. Po przeanalizowaniu inwestycji stwierdza się, że planowane przedsięwzięcie nie wpłynie w znaczący sposób na środowisko. Inwestycja może spowodować uciążliwość jedynie podczas realizacji, które ustąpią wraz z zakończeniem prac budowlanych.

Mając na uwadze powyższe – orzeczono jak w sentencji.

Po przeanalizowaniu inwestycji stwierdza się, że planowane przedsięwzięcie nie wpłynie w znaczący sposób na środowisko. Inwestycja może spowodować uciążliwość jedynie podczas realizacji, które ustąpią wraz z zakończeniem prac budowlanych.

Mając na uwadze powyższe – orzeczono jak w sentencji.
 

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Wójta Gminy Turawa w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Prawomocność decyzji musi zostać potwierdzona przez organ wydający decyzję, poprzez zamieszczenie w niej klauzuli stwierdzającej ostateczność.

Zgodnie z art.72 ust 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 - 13 w/w ustawy. Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Powyższy termin może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz.1635) wnioskodawca został zwolniony z opłaty skarbowej.

 

W załączeniu:

1. Karta informacyjna przedsięwzięcia

Otrzymują:

1. Pan Andrzej Neustein „NEUSTEIN” s.c. Krystyna i Andrzej Neustein Biuro Projektów Wodociągów i Kanalizacji, ul. Pomarańczowa 22, 45 – 417 Opole

2. Tablica ogłoszeń UG w Turawie,

3. BIP Turawa,

4. a/a.
 

Podmiot udostępniający: Urząd Gminy Turawa
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: Julia Zielińska
Data wytworzenia: 2010 - 04 - 29