Postanowienie o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla inwestycji budowie budynku usługowego-warsztatu naprawczego samochodów osobowych i ciężarowych oraz sklepu w miejsc. Zawada, przy ul. Kępskiej
Turawa, dnia 10 maja 2010 r.
OŚ.V. 7632 - DŚ/6/10
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego – tekst jednolity (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.), po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu.
Wójt Gminy Turawa postanawia
odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego polegającego na budowie budynku usługowego – warsztatu naprawczego samochodów osobowych i ciężarowych oraz sklepu w miejscowości Zawada, przy ul. Kępskiej 19.
Inwestor: Krzysztof Kansy, zam. Zawada ul. Kępska 19
UZASADNIENIE
Powyższa inwestycja zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) oraz § 3 ust. 1 pkt 70 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.) została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których zgodnie z art. 64 ust. 1 oraz art. 156 ustawy dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdza się po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu. Przedmiotowe przedsięwzięcie zaopiniował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu postanowieniem nr NZ/HSz-4325-2-39/10 z dnia 22 marca 2010 r., który stwierdził potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza, emisji hałasu, gospodarki ściekowej oraz gospodarki odpadami. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu pismem nr RDOŚ-16-WOOŚ-6613-2-105/10/mw z dnia 22 marca 2010 r., wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia karty informacyjnej przedsięwzięcia w następującym zakresie:
-
podanie dokładnego numeru działki, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie,
-
uzupełnienia karty informacyjnej przedsięwzięcia o oddziaływaniu inwestycji na klimat akustyczny (dopuszczalny poziom hałasu w zależności od rodzaju terenu chronionego, moce akustyczne urządzeń hałasotwórczych i czas ich pracy),
-
określenia rodzaju i ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza, tj. odciągu spalin wprowadzonego ponad dach budynku,
-
rodzaju i ilości odpadów mogących powstawać na etapie realizacji i eksploatacji warsztatu,
-
określenia ilości wód opadowych i roztopowych, sposób ich odprowadzenia z terenu lokalizacji przedsięwzięcia oraz wskazania odbiornika dla tych wód.
W dniu 12 kwietnia 2010 r. Inwestor uzupełnił kartę informacyjną ww. przedsięwzięcia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu postanowieniem nr RDOŚ-16-WOOŚ-6613-2-105/10/mw z dnia 21 kwietnia 2010 r. stwierdził, iż dla niniejszego przedsięwzięcia nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
W następstwie tego, po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy Wójt Gminy Turawa postanowił odstąpić od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Planowana inwestycja polega na budowie budynku usługowego – warsztatu naprawczego z jednym stanowiskiem roboczym dla samochodów osobowych i ciężarowych oraz zaplecza socjalnego i sklepu w miejscowości Zawada, przy ul. Kępskiej 19.
Na etapie realizacji ww. przedsięwzięcia zlokalizowanego na działce nr 83/22 k.m. 1 obręb Zawada mogą powstać odpady inne niż niebezpieczne: z grupy 17 w postaci odpadów z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, żelazo i stal, z grupy 15 w postaci opakowań z tworzyw sztucznych oraz grupy 20 w postaci niesegrowanych zmieszanych odpadów komunalnych. W procesie wykonywania wykopów pod fundamenty, powstaną masy ziemne, które zostaną częściowo wykorzystane na placu budowy. Może również wystąpić częściowy lokalny wzrost emisji zanieczyszczeń do powietrza, pochodzący z pracy urządzeń, maszyn i samochodów. Jednak emisja ta nie będzie miała istotnego wpływu na środowisko. Etap realizacji przedsięwzięcia będzie się wiązał z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego, który tylko przez czas budowy inwestycji będzie źródłem uciążliwości.
Na etapie eksploatacji będą powstawać odpady z grupy 15 w postaci opakowań z papieru i tektury, z tworzyw sztucznych, sorbentów, materiałów filtracyjnych, tkanin do wycierania, ubrań ochronnych zanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi, z grupy 16 w postaci metali żelaznych i nieżelaznych, tworzyw sztucznych, szkła oraz z grupy 20 w postaci odpadów komunalnych. Odpady eksploatacyjne będą odbierane przez wyspecjalizowane podmioty i przewożone na wysypiska śmieci.
Wytwarzający hałas w projektowanym obiekcie związany będzie z pracą wentylacji ogólnej pomieszczenia warsztatowego, sklepu i pomieszczenia socjalnego (wentylator usytuowany będzie na zewnątrz budynku) oraz z ruchem samochodów klientów warsztatu. W pomieszczeniu warsztatowym będą używane następujące urządzenia: kompresor, półautomat spawalniczy, oraz urządzenia ręczne (wiertarki, szlifierki).
Według wyliczeń propagacji hałasu, eksploatacja przedmiotowych instalacji nie spowoduje przekraczania dopuszczalnych poziomów hałasu na najbliższym terenie normowanym.
Źródłem emisji zanieczyszczeń do środowiska będą prace blacharskie z użyciem mas uszczelniających, wypełniających oraz preparatów ochronnych i konserwujących, spawalnicze oraz ze spalania ekogroszku i paliw pochodzących z silników samochodowych podczas ich napraw. Wody opadowe i roztopowe z dachu i parkingu, będą odprowadzane do ziemi, poprzez studnię chłonną, drenaż rozsączający lub gromadzone będą w szczelnym zbiorniku, a następnie wykorzystane do podlewania terenów zielonych inwestora.
Przedmiotowe przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarami o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych, w tym poza formami ochrony przyrody, zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), a zatem nie będzie na nie negatywnie oddziaływać. Realizacja jak i eksploatacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie będzie powodować zagrożenia wystąpienia poważnej awarii i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Po przeanalizowaniu inwestycji stwierdza się, że planowane przedsięwzięcie nie wpłynie w znaczący sposób na środowisko. Inwestycja może spowodować uciążliwość jedynie podczas realizacji, które ustąpią wraz z zakończeniem prac budowlanych.
Mając na uwadze powyższe – orzeczono jak w sentencji.
Pouczenie
Na niniejsze postanowienie nie służy zażalenie.
Otrzymują:
1. Pan Krzysztof Kansy, zam. Zawada, ul. Kępska 19
2. Tablica ogłoszeń UG w Turawie,
3. BIP Turawa,
4. a/a.
Podmiot udostępniający: | Urząd Gminy Turawa |
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: | Julia Zielińska |
Data wytworzenia: | 2010 - 05 - 10 |