Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą Rozbudowa mostu w ciągu drogi krajowej nr 45 w km 108 + 327 w miejscowości Zawada

                                                                                                                                                                Turawa, 9 lipca 2010 r.

OŚ.V. 7632 - DŚ/7/10

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 oraz art. 85 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227), § 3 ust. 1 pkt 72a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.), a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. z 2000 r. Dz.U. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana Jerzego Roczka Z-ca Dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, ul. Niedziałkowskiego 6, 45 – 085 Opole, działającego jako Pełnomocnik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą „Rozbudowa mostu w ciągu drogi krajowej nr 45 w km 108 + 327 w miejscowości Zawada” oraz po zasięgnięciu opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu


 

Stwierdzam

brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia pod nazwą „Rozbudowa mostu w ciągu drogi krajowej nr 45 w km 108 + 327 w miejscowości Zawada”

Integralną częścią decyzji jest charakterystyka przedsięwzięcia oraz karta informacyjna przedsięwzięcia.


 

Uzasadnienie

Powyższa inwestycja zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) oraz § 3 ust. 1 pkt. 56 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zmianami) została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których zgodnie z art. 64 ust. 1 oraz art. 156 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdza się po zasięgnięciu opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu.

Przedmiotowe przedsięwzięcie zaopiniował Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu postanowieniem nr RDOŚ-16-WOOŚ-6613-2-241/1/10/ioc z dnia 4 czerwca 2010 r., gdzie stwierdził, że dla przedmiotowej inwestycji nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Opolu zaopiniował wniosek nr NZ/JW-4325-23/10 z dnia 7 czerwca 2010 r., w którym nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i odstąpił od określenia zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

W następstwie tego, po wnikliwym przeanalizowaniu spawy Wójt Gminy Turawa odstąpił od konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Planowana inwestycja – rozbudowa mostu w ciągu drogi krajowej nr 45 w km 108 + 327 w miejscowości Zawada polegać będzie m.in. na:

  • przebudowie istniejącego obiektu,

  • wzmocnieniu (remoncie) jezdni i korpusu drogi na odcinku drogi krajowej nr 45 od km 108 + 290 do km 108 +386,

  • wykonanie wzmocnienia podłoża nasypu u jego podstawy w strefie zagrożonej deformacjami,

  • wykonanie odwodnienia powierzchniowego wzdłuż podłoża z odprowadzeniem wód przyporami filtracyjnymi lub ściekami naskarpowymi do podstawy nasypu.


 

Planowane przedsięwzięcie nie zmieni dotychczasowej funkcji ani sposobu zagospodarowania terenu. Nie nastąpi skumulowane oddziaływanie na środowisko. Roboty prowadzone będą przy całkowitym otwarciu mostu dla ruchu pojazdów. Podczas robót związanych z wzmocnieniem nawierzchni ruch prowadzony będzie wahadłowo przy zastosowaniu sygnalizacji świetlnej.

Na etapie realizacji inwestycji będą powstawać ścieki bytowe, które zgromadzone w szczelnym zbiorniku, odbierane będą przez wyspecjalizowane jednostki zewnętrzne. Natomiast wody opadowe, po podczyszczeniu z zawiesiny ogólnej, odprowadzone zostaną do rzeki Swornica.

Odpady będą selektywnie zbierane i przekazywane odbiorcom, posiadającym stosowne zezwolenie w zakresie gospodarowania odpadami.

Z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że inwestycja nie wymaga wykorzystania zasobów naturalnych, nie spowoduje ryzyka wystąpienia poważnej awarii i nie będzie wywierać transgranicznego oddziaływania. Przedsięwzięcie nie będzie realizowane na terenach podlegających ochronie na podstawie ustawy o ochronie przyrody.

Po przeanalizowaniu inwestycji stwierdza się, że planowane przedsięwzięcie nie wpłynie w znaczący sposób na środowisko. Inwestycja może spowodować uciążliwość jedynie podczas realizacji, które ustąpią wraz z zakończeniem prac budowlanych.

Mając na uwadze powyższe – orzeczono jak w sentencji.


 

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Wójta Gminy Turawa w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Prawomocność decyzji musi zostać potwierdzona przez organ wydający decyzję, poprzez zamieszczenie w niej klauzuli stwierdzającej ostateczność.

Zgodnie z art.72 ust 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 - 13 w/w ustawy. Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Powyższy termin może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz.1635) wnioskodawca został zwolniony z opłaty skarbowej.
 



W załączeniu:

1. Karta informacyjna przedsięwzięcia
 

Otrzymują:

1. Pan Jerzy Roczek Z-ca Dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, ul. Niedziałkowskiego 6, 45 – 085 Opole, działający jako Pełnomocnik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

2. Tablica ogłoszeń UG Turawie,

3. BIP Urzędu Gminy Turawa,

4. A/a



Podmiot udostępniający: Urząd Gminy w Turawie
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: Julia Zielińska
Data wytworzenia: 2010 - 07 - 09