Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu elementów drzewnych specjalizującego się w produkcji dźwigarów drewnianych w miejscowości Kotórz Mały.

                                                                                                                                                     Turawa, 01 kwietnia 2011 r.

OŚ.V. 7632/1/11


 


 

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach
 

Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 oraz art. 85 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227), § 3 ust. 1 pkt 46 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. z 2000 r. Dz.U. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana Henryka Dudek i Pani Adriany Morcinek „Dudek H & H Sp.j. I-BEAMS Import – Export”, z siedzibą w Kotorzu Małym przy ul. Opolskiej 48 o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu elementów drzewnych specjalizującego się w produkcji dźwigarów drewnianych w miejscowości Kotórz Mały na działkach nr 2553/215, 2555/215, 2557/215, 2576/215 oraz 2325/212 k.m. 1 obręb Kotórz Mały oraz po zasięgnięciu opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu
 

Stwierdzam
 

brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu elementów drzewnych specjalizującego się w produkcji dźwigarów drewnianych w miejscowości Kotórz Mały na działkach nr 2553/215, 2555/215, 2557/215, 2576/215 oraz 2325/212 k.m. 1 obręb Kotórz Mały Integralną częścią decyzji jest charakterystyka przedsięwzięcia oraz karta informacyjna przedsięwzięcia.
 

Uzasadnienie
 

Powyższa inwestycja zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) oraz § 3 ust. 1 pkt 46 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których zgodnie z art. 64 ust. 1 oraz art. 156 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdza się po zasięgnięciu opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Opolu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu – zawiadomienie o wszczęciu postępowania i wystąpieniu do organów współdziałających oraz obwieszczenie Wójta Gminy znak OŚ.V.7632/1/11 z dnia 28 stycznia 2011 r. zostało ogłoszone do publicznej wiadomości (tablica ogłoszeń w Urzędzie Gminy Turawa, BIP Urzędu Gminy Turawa) w dniach 28 stycznia – 18 lutego 2011 r.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu pismem WOOŚ.4241.45.2011IOC z dnia 16 lutego 2011 r. odmówił wyrażenia opinii o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ustalenia zakresu raportu dla przedsięwzięcia. Według RDOŚ planowane przedsięwzięcie nie należy do przedsięwzięć wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów, jak również nie jest wymienione w Dyrektywie Rady 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne (Dz. U. UE. L z dnia 5 lipca 1985 r. Nr 175, poz. 40 z późn. zm.).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu pismem nr NZ/KF-4325-2-6/11 z dnia 15 lutego 2011 r. zaopiniował przedsięwzięcie stwierdzając, że jest potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w zakresie emisji hałasu oraz wpływu na wody gruntowe. W ocenie sanepidu stwierdzono, że przedsięwzięcie będzie obejmowało budowę nowego obiektu budowlanego wolnostojącego, w którym znajdować się będą pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz socjalne i biurowe. W części produkcyjnej hali będą prowadzone prace związane z mechaniczną obróbką drewna i montażem dźwigarów. Zakład poza halą magazynowo – produkcyjną obejmować będzie drogi wewnętrzne, plac składania surowców i gotowych dźwigarów oraz parking. Zakład wyposażony będzie w następujące maszyny i urządzenia:

  • 5 frezarek,

  • 3 piły,

  • 2 heblarki,

  • 1 kompresor,

  • 1 grubościówka,

  • kotły grzewcze na odpady drewniane,

  • wentylacje grawitacyjną dachową lub „wolnostojącą”,

instalację odpylania maszyn wraz z silosem i kotłownią do spalania biomasy.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej dokumentacji Wójt Gminy Turawa nie znalazł podstaw prawnych w świetle obowiązujących przepisów dla prowadzenia postępowania. Nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i odstąpił od określenia zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Przedsięwzięcie realizowane będzie na działkach nr 2553/215, 2555/215, 2557/215, 2576/215 oraz 2325/212 k.m. 1 obręb Kotórz Mały. Dla działek tych gmina nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


 

Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 4.3. „Kredyt Technologiczny”.


 

Inwestycja swoim zakresem obejmuje budowę nowego obiektu budowlanego wolnostojącego. W części produkcyjnej hali będą prowadzone prace związane z mechaniczną obróbką drewna i montażem dźwigarów w ilości około 500 000 mb w ciągu roku przy wykorzystaniu około 1400 m³ drewna oraz 500 m³ płyt OSB. Poza halą magazynowo – produkcyjną znajdować się będą drogi wewnętrzne, plac składowania surowców i gotowych dźwigarów oraz parkingi dla samochodów osobowych (30 miejsc) i ciężarowych (2 miejsca).

W trakcie realizacji przedsięwzięcia, głównymi źródłami hałasu, zlokalizowanymi na terenie zakładu będą maszyny i urządzenia wykorzystywane do produkcji, tj. frezarki, piły, heblarki czy kompresor. Poziom ich mocy akustycznej jest zróżnicowany i waha się w przedziale 105 – 110 dB(A). Urządzenia te zlokalizowane będą wewnątrz obiektów budowlanych, przez co emisja hałasu do środowiska będzie ograniczona poprzez izolacyjność akustyczną przegród zewnętrznych. W projektowanym zakładzie planuje się zainstalować wentylację dachową lub wolnostojącą grawitacyjną, nie stanowiącą źródła emisji hałasu do środowiska. Hałas może emitować planowany do zastosowania wyciąg odwiórowania zakładu, którego silos zlokalizowany będzie na zewnątrz budynku. Wystąpi krótkotrwała i lokalna emisja zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego oraz emisja hałasu wynikające z wykorzystania środków transportu. Uciążliwości te nie będą miały istotnego wpływu na środowisko i ustaną wraz z zakończeniem prac budowlanych.

Główne źródła zanieczyszczeń powietrza to procesy cięć, frezowania, heblowania, itp. Inwestor przewiduje zamontowanie filtrów workowych wychwytujących zanieczyszczenia pyłowe. Wydajność przedmiotowych filtrów to około 74 000 m³/h oczyszczające powietrze do 0,1 mg/m³ pyłu resztkowego.

Drugim źródłem emisji zanieczyszczenia powietrza będzie spalanie odpadów drewnianych oraz drewnopochodnych w kotłowni będącej na wyposażeniu instalacji do odpylania o mocy 1000 kW.

Podczas realizacji inwestycji wytwarzane będą głównie odpady z grupy 17 – odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, Zagospodarowanie ww. odpadów spoczywa na wykonawcy robót.

Powstawanie ścieków technologicznych nie jest związane z planowanym przedsięwzięciem. Ścieki socjalno - bytowe odprowadzane będą do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej. Przewidywana ich ilość kształtować się będzie na poziomie około 200 m³/rok.

Wody opadowe i roztopowe pochodzące z odwodnienia terenu posesji i dachu budynku odprowadzane będą do gruntu i rowów na terenie działki.

Przedsięwzięcie realizowane będzie poza obszarami o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych, w tym poza formami ochrony przyrody, a zatem nie będzie na nie negatywnie oddziaływać.

W bezpośrednim sąsiedztwie, a zarazem w zasięgu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie występują:

  1. obszary wodno – błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych,

  2. obszary wybrzeży,

  3. obszary górskie lub leśne,

  4. obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych,

  5. obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne,

  6. obszary przylegające do jezior,

  7. uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.

W granicach terenu oraz w bezpośrednim jego sąsiedztwie nie występują strefy ochrony konserwatorskiej.

Realizacja i eksploatacja przedmiotowej inwestycji nie będzie powodowała zagrożenia wystąpieniem poważnej awarii i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Mając na uwadze powyższe – orzeczono jak w sentencji – postanowienie Wójta Gminy o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji znak OŚ.V.7632/1/11 z dnia 03 marca 2011 r. zostało ogłoszone do publicznej wiadomości (tablica ogłoszeń w Urzędzie Gminy Turawa, BIP Urzędu Gminy Turawa) w dniach 03 – 10 marca 2011 r.
 


 

POUCZENIE


 

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Wójta Gminy Turawa w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Prawomocność decyzji musi zostać potwierdzona przez organ wydający decyzję, poprzez zamieszczenie w niej klauzuli stwierdzającej ostateczność.

Zgodnie z art.72 ust 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 - 13 w/w ustawy. Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Powyższy termin może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
 

W załączeniu:

1. Karta informacyjna przedsięwzięcia



Otrzymują:

    1. Pan Henryk Dudek i Pani Adriana Morcinek „Dudek H & H Sp.j. I-BEAMS Import – Export”, ul. Opolska 48, 46 – 045 Kotórz Mały

    2. Tablica ogłoszeń UG Turawie,

    3. BIP Urzędu Gminy Turawa,

    4. A/a.




 

Podmiot udostępniający: Urząd Gminy Turawa
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: Julia Zielińska
Data wytworzenia: 2011 - 04 - 01