Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kanał Osowiec

                                                                                                                                               Turawa, 14 grudnia 2012 r. OŚ.V.6220.4.2012

DECYZJA

o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 71 ust. 1 i ust. 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84 oraz art. 85 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227), a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. z 2000 r. Dz.U. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana Ryszarda Baranowskiego Zakład Projektowania i Wykonawstwa „UNI – EKO” z siedziba w Opolu przy ul. Tysiąclecia 28a działającego z pełnomocnictwa Wójta Gminy Turawa o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na rewitalizacji – remoncie kanału fabrycznego, przebudowie urządzeń wodnych w miejscowości Osowiec, gm. Turawa na działkach 79, 81, 464/85, 710/78, 788/87 k.m. 6 obręb Osowiec oraz po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu

Stwierdzam

brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko na realizację przedsięwzięcia polegającego na rewitalizacji – remoncie kanału fabrycznego, przebudowie urządzeń wodnych w miejscowości Osowiec, gm. Turawa na działkach 79, 81, 464/85, 710/78, 788/87 k.m. 6 obręb Osowiec

Uzasadnienie

Powyższa inwestycja zgodnie z art. 59 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko stwierdza się po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu – zawiadomienie o wszczęciu postępowania i wystąpieniu do organów współdziałających oraz obwieszczenie Wójta Gminy znak OŚ.V.6220.4.2012 z dnia 14 listopada 2012 r. zostało ogłoszone do publicznej wiadomości (tablica ogłoszeń w Urzędzie Gminy Turawa, BIP Urzędu Gminy Turawa) w dniach 14 listopada – 5 grudnia 2012 r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu pismem nr NZ/HSz-4325-2-96/12 z dnia 27 listopada 2012 r. zaopiniował, iż dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu pismem WOOŚ.4241.406.2012.MD z dnia 23 listopada 2012 r. postanowił odmówić wyrażenia opinii co do obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i ustalenia zakresu raportu.

Po przeanalizowaniu przedmiotowej dokumentacji Wójt Gminy Turawa nie znalazł podstaw prawnych w świetle obowiązujących przepisów dla prowadzenia postępowania. Nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i odstąpił od określenia zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. W ramach inwestycji nie będzie realizowana budowla przeciwpowodziowa, nie będzie też realizowany kanał (akwedukt) transportujący wodę na dalekie odległości(remont kanału realizowany będzie na długości około 650 mb). Zakres prac nie wykracza poza działania związane z utrzymywaniem przedmiotowego kanału.

W związku z powyższym przedmiotowa inwestycja nie należy do przedsięwzięć o których mowa w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397).

Planowane przedsięwzięcie polega na zwężeniu szerokości kanału poprzez uformowanie nowych skarp (urobek z dna kanału wykorzystany zostanie do formowania skarp), umocnieniu brzegów kanału oraz na oczyszczeniu koryta z gałęzi i liści. Wykonanie ww. robót ma na celu przywrócenie życia biologicznego w istniejącym kanale oraz poprawę przepływu wody w oczyszczonym korycie z zalegających gałęzi i liści, które systematycznie gromadziły się na dnie kanału. Ponadto w ramach planowanego zadania, przewiduje się przebudować dwa przepusty o długości około 6,0 m, budowie czterech zejść do kanału.

Całość robót będzie realizowana przy zastosowaniu sprzętu o napędzie spalinowym (koparki, odmularki) oraz metodą ręczną. Na tym etapie realizacji przedsięwzięcia uciążliwość stanowić będzie głównie praca sprzętu mechanicznego. Może dojść do krótkotrwałego wzrostu hałasu i emisji spalin, jednak nie spowoduje to przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Ze względu na lokalizację przedsięwzięcia (z dala od granic państwa) oraz jego charakter (eksploatacja powoduje jedynie lokalne oddziaływanie w otoczeniu terenu przedmiotowego przedsięwzięcia) inwestycja nie wymaga przeprowadzenia postępowania dotyczącego transgranicznego oddziaływania na środowisko.

Przedsięwzięcie będzie współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013”, w ramach środka 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa”.

Mając na uwadze powyższe – orzeczono jak w sentencji – postanowienie Wójta Gminy o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji znak OŚ.V.6220.4.2012 z dnia 6 grudnia 2012 r. zostało ogłoszone do publicznej wiadomości (tablica ogłoszeń w Urzędzie Gminy Turawa, BIP Urzędu Gminy Turawa) w dniach 6 – 14 grudnia 2012 r.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem Wójta Gminy Turawa w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.

Prawomocność decyzji musi zostać potwierdzona przez organ wydający decyzję, poprzez zamieszczenie w niej klauzuli stwierdzającej ostateczność.

Zgodnie z art.72 ust 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227) decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 - 13 w/w ustawy. Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Powyższy termin może ulec wydłużeniu o 2 lata, jeżeli realizacja planowanego przedsięwzięcia przebiega etapowo oraz nie zmieniły się warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W załączeniu:

1. Karta informacyjna przedsięwzięcia

Otrzymują:

1. Pan Ryszard Baranowski Zakład Projektowania i Wykonawstwa „UNI – EKO”, 45 – 463 Opole ul. Tysiąclecia 28a

2. Tablica ogłoszeń UG w Turawie,

3. BIP Turawa,

4. A/a.

 

Podmiot udostępniający: Urząd Gminy Turawa
Informację wytworzył(a) lub za treść odpowiada: Julia Zielińska
Data wytworzenia: 2012 - 12 - 14


PDFOgłoszenie - budynek UG.pdf (192,76KB)